Turn on Javascript!     +420 494 661 237     +420 602 411 747
  • Čeština
HALOVÉ TECHNOLOGIE
PRO DRŮBEŽ & PRASATA

Voliérový chov nosnic v Miroslavi je v ČR unikátem

Společnost INTEGRA, a.s. pořádala koncem srpna Den otevřených dveří na svém středisku Miroslav II, kde svým zákazníkům a obchodním partnerům představila již druhou moderní voliérovou halu pro rodičovský chov nosnic. Dodavatelem technologií byla společnost AGE s.r.o., která zde v minulosti už realizovala jednu halu a třídírnu vajec. Haly i třídírna jsou vybaveny nejmodernějšími technologiemi dostupnými na evropském trhu.

Společnost INTEGRA, a.s. provozuje v Miroslavi I a II chov nosnic již od roku 2008. Technologie zde byly ale zastaralé a nevyhovující  dnešním standardům. „Od začátku jsme měli určitou vizi, kterou jsme řešili s firmou AGE s.r.o. Chtěli jsme vybudovat voliérový rodičovský chov slepic, který by patřil k nejmodernějším ve střední a východní Evropě. A to se podařilo,“ konstatoval ředitel společnosti INTEGRA, a.s. Petr Krul v rámci projevu na Dni otevřených dveří. Na celém světě je pak podle Petra Krula pouze osm až deset podobných hal, takže u nás se jedná opravdu o ojedinělý projekt. Na slavnostní otevření nové haly se přijeli podívat nejen obchodní partneři a zástupci chovatelských firem z České a Slovenské republiky, ale také třeba z Polska, Maďarska nebo Litvy.

Celá rekonstrukce probíhala v režii společnosti AGE s.r.o., která dodala do Miroslavi II kompletní stájové technologie, ocelovou konstrukci a opláštění haly. Stavební část zajistila společnost JOKA Moravský Krumlov, s.r.o.

Stavělo se tři roky

Počátek rekonstrukce spadá ro roku 2016. Po demolici dvou starých hal se začalo s výstavbou první nové haly, servisní budovy a koncové části na vyhrnování hnoje. Na začátku roku 2017 zde byl vybudován vůbec první voliérový rodičovský chov slepic nosného typu ve střední a východní Evropě. Letos se dokončila stavba již druhé, stejné haly. „Pro AGE s.r.o. jsme se rozhodli z prostého důvodu. Firem, které by dodávaly na náš trh haly pro voliérový chov drůbeže, a to komplexně od montáže hal po kompletní vybavení včetně řídících jednotek a vzduchotechniky, těch zkrátka moc není. A při výstavbě první haly nás AGE s.r.o přesvědčila, že to opravdu umí, proto jsme s nimi šli i do druhé, prakticky identické haly,“ konstatoval Petr Krul.

Moderně vybavené haly

Společnost AGE s.r.o. zde v podstatě realizovala zakázku na klíč. „Zajistili jsme kompletní dodávku od vytvoření projektu a vyřízení stavebního povolení, až po kompletní vybavení hal potřebnými technologiemi.  Máme dlouholeté zkušenosti s vlastní výrobou ocelových konstrukcí, ventilačními systémy včetně řídící jednotky AGE-Vent, což je naší výhodou,“ vysvětlil návštěvníkům výkonný ředitel AGE s.r.o. Václav Bouz.

Součástí dodávky byly i dopravníkové systémy, které dopraví vajíčka do třídičky vajec, vybavené technologiemi PRINZEN. Společnost INTEGRA a.s. se rozhodla pro voliérový systém chovu od holandské společnosti VENCOMATIC, konkrétně voliéry BOLEGG TERRACE, jen umožňují chov 20 tisíc kusů rodičovských slepic a 2 tisícovek rodičovských kohoutů na hale o rozměrech 80 x 16 m. Alternativní systém voliér je zcela welfarový a řadí se do nejvyšších stupňů volného ustájení. Systém podporuje přirozené chování zvířat. Snášková hnízda jsou snadno přístupná, jejich výklopná podlaha umožňuje snadné čištění a současně zabraňuje nocování nosnic uvnitř hnízda. Ventilace, osvětlení i krmení je řízeno počítačovým programem, který umožňuje i vzdálený přístup přes tablet či mobil.  Ventilace je řízena na základě vnitřní a venkovní teploty, vlhkosti a obsahu CO2 ve vzduchu, měří se i obsah čpavku.

Pokud jde o produktivitu, každá z nosnic by měla dát 105 až 110 slepiček, takže obě haly v Miroslavi II by teoreticky mohly pokrýt produkci jednodenních slepiček pro celý český trh.

Třídička vajec a další zařízení

Na voliérovou halu navazuje servisní budova s třídičkou vajec PRINZEN, která umožňuje značení násadových vajec (kodér vajec Ovoprint). Součástí třídičky je i modul pro hmotnostní třídění nestandardů a systém překládání vajec do předlíhňových lísek nebo do proložek. Pro udržení vysoké kvality násadových vajec je součástí servisní budovy také místnost pro dezinfekci vajec a sklad vajec s klimatizační jednotkou, na který navazuje nakládací rampa pro odvoz násadových vajec do líhně. Další součástí servisní budovy je část se vstupem, kanceláří a dále nezbytnou hygienickou smyčkou (špinavá šatna, sprcha, čistá šatna), denní místnost a WC. Součástí celého objektu nové farmy je také zdroj náhradní energie, vodárna se zásobníkem vody, dílna a klimatizovaná pitevna s kafilerním boxem.