Turn on Javascript!     +420 494 661 237     +420 602 411 747
  • Čeština
  • Polština
HALOVÉ TECHNOLOGIE
PRO DRŮBEŽ & PRASATA

AGE s.r.o. v březnovém vydání časopisu Náš chov

KOMPLETNÍ ŘEŠENÍ HALOVÝCH TECHNOLOGIÍ PRO PRASATA

Potřebujete-li zrekonstruovat vysloužilou stáj pro prasata, nebo chcete-li si nechat postavit zcela novou a vybavenou halu na klíč, firma AGE s.r.o. je tou správnou volbou. Český výrobce hal a hrazení pro chov prasat čerpá z téměř třicetiletých zkušeností a ve svých dodávkách používá technologie od osvědčených zahraničních výrobců. Kromě toho dodává vlastní počítačové řízení AGE Vent 300. Vše je pak sladěno do perfektně fungujícího celku s cílem zajistit zvířatům ty nejlepší životní podmínky pro jejich maximální užitkovost.

Společnost AGE s.r.o. byla založena v roce 1992 v Českém Meziříčí a za tuto dobu má na kontě mnoho funkčních farem. Na svých projektech dlouhodobě spolupracuje s předními výrobci v oblasti technologií ustájení pro prasata a díky spolehlivé funkčnosti jejich produktů, vysoké kvalitě a efektivitě si získala řadu zákazníků z celé Evropy a vybudovala si ve svém oboru dobré jméno.

Firma AGE s.r.o. se zaměřuje jak na rekonstrukce tak zakázky na klíč, od návrhu řešení, přes projektovou dokumentaci a vyřízení stavební povolení až po vlastní montáž hal a technologií a jejich následný servis. Velkou předností je vlastní sklad náhradních dílů v Českém Meziříčí, díky němuž lze v případě potřeby pohotově řešit následky neočekávaných situací.

Montované modulární haly vlastní výroby

Místo klasických zděných budov využívá společnost AGE k ustájení prasat modulární montované haly, které si sama vyrábí ve svém závodě v Českém Meziříčí. Jelikož jde o modulární řešení, rozměry haly lze přizpůsobit požadavkům zákazníků. „Haly AGE jsou dispozici v délce i více jak 150 m, při šířce až 30 m, bez vnitřních podpěr. Každá hala se navrhuje s ohledem na konkrétní umístění, nadmořskou výšku a zatížení sněhem a větrem tak, aby odpovídala požadavkům statiky. Konstrukce haly je ocelová žárově zinkovaná s využitím PIR panelů, které mají, na rozdíl od tradičnějších PUR panelů, lepší požární vlastnosti a díky povrchové PVC úpravě i vyšší odolnost proti amoniaku,“ vysvětluje dále Bouz a dodává, že další předností hal AGE je velmi dobrá tepelná izolace, což pomáhá udržovat optimální mikroklima uvnitř haly. Podlaha v halách pro prasata je tvořena z plastových, ocelových nebo betonových roštů.
Haly AGE jsou přínosné nejen z pohledu vysoké úrovně welfare, které poskytují zvířatům, ale rovněž z hlediska spotřeby energií a lepšího dodržování biosecurity díky širším možnostem čištění a dezinfekce. Mezi jejich přednosti patří i snadná a rychlá stavba. Haly AGE však nacházejí uplatnění i v jiných oblastech. Mohou sloužit například k výkrmu brojlerů, odchovu a výkrmu krůt, voliérovému chovu nosnic a jiné drůbeže, či jako seníky, sklady, přístřešky zemědělské techniky, dílny a podobně.

Unikátní jednotka řídí ve stáji nejen ventilaci

Dobře fungující ventilační systém patří k základním faktorům výrazně ovlivňujícím výsledky chovu. AGE s.r.o. nabízí vlastní řadu řídících jednotek AGE-VENT, které v kombinaci s ostatními kvalitními prvky ventilačního systému, jako jsou ventilační klapky, komíny a ventilátory, tvoří optimálně fungující celek. Jednou z výhod jednotky je její velmi snadné ovládání. Obsluha pouze upravuje hodnoty mikroklimatu, jako je teplota, vlhkost vzduchu a obsah CO2 ve stáji a jednotka následně sama řeší optimální cestu, jak požadovaných hodnot v konkrétních podmínkách stáje dosáhnout. Je možné ji ovládat přes dotykový displej, počítač, mobilní telefon nebo tablet. Kromě ventilace dokáže jednotka řídit a ovládat krmný systém, vážení krmných směsí, napájecí systém, topení, chlazení, či osvětlení haly. Unikátní řídící jednotka AGE-VENT 300 získala díky svým přednostem již několik ocenění.

Společnost AGE nabízí individuální řešení ventilace v chovu prasat dle požadavků zákazníka. Kromě ventilace klasické nabízí i ventilaci podroštovou. Tento unikátní systém se vyznačuje rovnoměrným přísunem čerstvého vzduchu do zóny zvířat, což vede ke zlepšení jejich životních podmínek a zdraví.

Pohodlné ustájení

K ustájení jednotlivých kategorií prasat firma AGE používá hrazení pro kotce vlastní výroby. Pro vybavení odchoven selat je v nabídce modulární hrazení BN10, jehož konstrukce je kombinací odolného plastu a nerezové oceli. Ocelové trubky hrazení jsou žárově zinkovány a tím je dosaženo jejich vysoké životnosti. Hrazení je montováno do nerezových sloupků a profilů, jeho standardní výška činí 800 mm a boční stěny jsou nabízeny ve čtyřech provedeních. Pro ustájení prasat ve výkrmu je používáno hrazení BN20 stejné konstrukce, avšak s výškou 1000 nebo 1100 mm.

Pro ustájení plemenných kanců pak AGE nabízí kotec BK11 s modulárním hrazením, jehož stěny jsou tvořeny z horizontálních i vertikálních trubek. Sloupky vyrobeny z masivního "L" profilu a jejich spojení se stěnou je flexibilní.

Do poroden prasnic dodává AGE kompletně vybavené porodní kotce s celoroštovou nebo částečně roštovou podlahou. „V nabídce máme několik typů hrazení, které je vyráběno v kombinovaném provedení z plastu a kvalitní nerezové oceli.  Standartně dodáváme porodní kotce s doupaty pro selata s možností vytápění infralampou, el. podlážkou nebo podlahovým topením, které pomáhají selatům vytvořit v kotci optimální mikroklima od porodu do odstavu,“ poznamenává Bouz.

Naprostou novinkou v produktovém portfoliu AGE je pak výsuvná podlaha  porodního kotce WellFarrowing od nizozemské společnosti Nooyen, vybavená inovativním systémem vyrovnávání podlah. Ten při stoupnutí prasnice automaticky vytváří 30 cm výškový rozdíl mezi podlahou, na které leží prasnice, a podlahou pro selata. „Tento systém pomáhá výrazně snižovat ztráty selat zalehnutím, čímž podstatně vylepšuje ekonomiku chovu,“ dodává Bouz.

Napájecí systémy

Veškeré kotce umí AGE vybavit napáječkami a krmítky pro suché i mokré krmení. Pro účely napájení ve stájích pro prasata všech věkových kategorií jsou dodávány kolíkové napáječky německé firmy MONOFLO, které jsou vyrobeny z vysoce kvalitní nerezové oceli a jsou vyráběny v několika typech a velikostech. Alternativou pro napájení prasat jsou napáječky AGE vlastní výroby, s jednoduchou a spolehlivou koncepcí. Napájecí trubky o průměru 1/2″ jsou osazeny kolíkovými napáječkami, které jsou dodávány v provedení jednoduchém, dvojitém nebo průběžném pro ustájení v kotcích.  Jsou vyrobeny z kvalitní nerezové oceli a mezi jejich přednosti patří vysoká životnost, snadná údržba a nízké investiční náklady. Součástí napájecích systémů je napájecí panel, s možností dávkování, medikamentů, vitamínů apod.

Krmné systémy

Ke krmení prasat využívá AGE ve svých halách osvědčené krmné systémy od belgické firmy Roxell, mezi jejichž přednosti patří snadné a přesné nastavení jednotlivých krmných dávek, vysoká spolehlivost i životnost a snadné čištění. Pro suché individuální krmení prasnic je určeno krmítko Dos7, které umožňuje krmení všech jedinců najednou, což výrazně omezuje stres ve stáji.  Dozit je pak automatické krmítko určené pro suché skupinové krmení prasnic. Mezi přednosti tohoto systému patří nízké investiční náklady a možnost použití prakticky kdekoliv. K individuálnímu krmení prasnic ve skupině lze využít také elektronickou stanici Fidos, zajišťující přesné dávkování krmné směsi prostřednictvím počítače. Krmení neprobíhá najednou, avšak systém umožňuje chovatelům větší kontrolu nad průběhem krmení a zdravotním stavem prasnic.
Pro suché krmení, s možností vlhčení je určeno krmítko Blu’Hox, které je dodáváno v několika variantách lišících se dle hmotnostní kategorie prasat a počtu krmných míst.
Společnost AGE s.r.o. nabízí ke krmení prasat také kompletní technologie pro mokré i suché krmení vlastní výroby, a to včetně dopravníků, míchacího zařízení, dávkovacích ventilů a nerezových žlabů. K řízení krmných systémů používá firma AGE počítač vlastní výroby AGE FEED300.

Sila, dopravníky a další produkty

Pro skladování krmných směsí pro prasata využívá firma AGE válcová sila Roxell s kuželovou výsypkou, jejichž stěny jsou tvořeny vlnitě tvářeným pozinkovaným plechem. Ten zabraňuje  přehřívání krmné směsi uvnitř sila, a díky tomu nedochází k jejímu znehodnocení. Nabídka sil zahrnuje modely od průměru 1,8 m do 3,15 m s objemy od 2 do 35 tun. 
K přepravě krmiva jsou využívány dopravníky stejné značky. „V nabídce máme tři typy dopravníků. Prvním je dopravník Multiflex s výkonem od 600 do 3 000 kg/h, který je určen pro jednoduché uspořádání budov. Díky ploché spirále zajišťuje šetrnou dopravu krmiva do stáje. Druhým typem je terčíkový dopravníky Discaflex s výkonem až 1 100 kg/h, s nímž je možné zajistit okruh přepravy krmiva i při složitém uspořádání stájové technologie. Třetím modelem je pak vysoce výkonný spirálový dopravní systém Flex-Auger (až 10 000 kg/h),“ poznamenává Bouz. Jak dodává, k dalším technologiím v nabídce AGE, které je možné použít jako vybavení stáje, jsou různé systémy pro chlazení, ohřev, rosení, nebo čištění stájového vzduchu.

Článek v pdf -Náš chov 3/2020